Altınoluk Bölgesi Hakkında

Altınoluk'a Nasıl Gidilir? 

Kuzey Ege Bölgesi’nde, Edremit Körfezi içinde yer alan Altınoluk, Küçükkuyu ve Akçay arasında bulunuyor. Edremit’e yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Altınoluk’a taksi ve dolmuşlarla ulaşmak mümkün.

İstanbul’dan gelecek olanlar için Çanakkale, Bandırma ve Bursa güzergahı olmak üzere üç farklı seçenek bulunuyor. İstanbul - Altınoluk arası 498 km olmakla beraber araçla ulaşmak 7 saat 35 dakika sürüyor. Süreyi azaltmak adına Çanakkale, Bandırma ve Bursa feribotları kullanılabilir. Lapseki ya da Eceabat’tan kalkan feribotlarla Çanakkale’ye vardıktan sonra Ezine Yolu’ndan, Küçükkuyu’ya, buradan Edremit’e ve ardından Altınoluk’a ulaşabilirsiniz. Yenikapı’dan ve Bostancı’dan kalkan hızlı feribotlarla 2 saatte Bandırma’ya varabilir, Susurluk Yolu üzerinden Balıkesir Merkez, Edremit, Akçay ve Altınoluk güzergahını izleyebilirsiniz. İstanbul - Mudanya feribotuyla Bursa’ya varabilir, buradan yine Balıkesir, Edremit, Akçay yönünde ilerleyerek Altınoluk’a ulaşabilirsiniz.

Altınoluk Sahil ve Tekneler

Ankara’dan, Bursa Karayolu izlenerek Balıkesir’e, buradan Altınoluk’a varılabilir. Ankara - Altınoluk toplam mesafe 659 km ve 8 saat 30 dakika. İzmir’den ise Aliağa, Dikili, Ayvalık, Edremit yolu takip edilerek Altınoluk’a ulaşmak mümkün. İzmir - Altınoluk arası toplam uzaklık 220 km, 3 saat 20 dakika.

Ankara ve İzmir’den demir yolu ile Altınoluk’a ulaşmak mümkün. Ankara - İzmir - Balıkesir tren seferleri kullanılarak her iki şehirden de Balıkesir’in merkezine varmak, buradaki otogardan Altınoluk’a ulaşmak mümkün.

Havayolu olarak ise birçok büyük şehirden farklı hava yolu şirketlerinin düzenlediği uçak seferleriyle Edremit Havaalanı’na varılabilir, buradan özel araç, taksi veya dolmuşlarla Altınoluk’a ulaşılabilir.

Altınoluk Sahili Günbatımı

Altınoluk'ta Nereler Gezilir? 

Altınoluk, Edremit’in deniziyle ünlü bir tatil kasabası ve aynı zamanda 450 yıllık bir tarihe, Kaz Dağları’nın bol oksijenli doğasına ev sahipliği yapıyor. 

- Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

- Sarıkız Tepesi

- Şahinderesi Kanyonu

- Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan Sutüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri.

- Şifalı Güre Kaplıcaları

- Antik Antandros Kenti

- Zeytinli kasabası

- Altınkum plajı

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Altınoluk'ta Neler Yapılır? 

- Altınoluk plajlarında serinlemek ve güneşlenmek. .

- Kaz Dağları’nda uzun doğa yürüyüşleri ve trekking, hiking gibi doğa sporları yapmak.

- Akçay’da gün batımını izlemek, bölgenin ünlü zeytininden ve zeytinyağından satın almak.

- Altınoluk’ta bulunan acentelerin düzenlediği körfez mavi turlara katılmak.

- Şifalı Güre kaplıcalarında rahatlamak.

Altınoluk'ta Nerelerde Denize Girilir? 

Mavi bayraklı plaj özelliklerini taşıyan Altınoluk’ta, Mıhlı Burnu, deniz feneri bulunan Fener Burnu, Antandros plajı ve Özdemir Sitesi Önü Plajı gibi pek çok seçenek mevcut. Serin bir denize sahip olan Altınoluk’un, halka açık, ücretsiz plajları dışında çevresinde özel plajlar da bulunuyor. Kirlenmeden günümüze kadar gelebilmiş berrak bir denizi olan Altınoluk, sahip olduğu arıtmalı kanalizasyon sistemiyle denizinin kirlenmesini de önlüyor.

Altınoluk Feneri ve Günbatımı

Altınoluk'ta Ne Yenir Ne İçilir? 

Altınoluk’un merkezinde, bölgenin başlıca geçim kaynaklarından biri olan zeytinyağından yapılma yemekler tadabilmek mümkün. Bunun dışında farklı alternatifler arayanlar için Altınoluk’un, Kazdağları’na -yaklaşık 4, 5 km tepeye doğru- uzanan kısımlarındaki deniz manzaralı restoranlar tercih edilebilir. Çam ve çınar ağaçları arasında, bol oksijenli Kazdağları doğasında yer alan restoranlarda başta kavurma, ızgara, güveç, buğulama, sote gibi et yemeği çeşitleri olmak üzere pek çok yemek çeşidi yenebilir.

Altınoluk'a Ne Zaman Gidilir? 

Serinlemek ve güneşlenmek için Altınoluk’un en kalabalık olduğu yaz sezonunu tercih edebilir veya indirimli fiyatlardan yararlanıp, daha sakin bir zaman diliminde denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarmak için Haziran’la, Eylül aylarını tercih edebilirsiniz. Yaz sezonu dışında oldukça sessiz ve durgun olan Altınoluk, Kazdağları eteklerindeki deniz manzaralı restoranları, tarihi yapıları, çevresindeki kaplıcaları, köyleri ve müzesi için ziyaret edilebilir.

Altınoluk Köyü

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.