Kazdağları Bölgesi Hakkında

Kazdağları Nasıl Gidilir?

Kazdağı (Kazdağları), eski ismiyle İda Dağı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alıyor. Pek çok tarihi köye, antik kalıntılara, efsanelere ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kazdağları’na Edremit üzerinden ulaşmak mümkün.

Şehirler arası otobüslerle Edremit’e gelindikten sonra buradan Yeşilyurt/Adatepe Köyleri’ne giden şehir içi ulaşım seçenekleri kullanılabilir. Aynı şekilde Güre’ye ve Kazdağları’ndaki diğer noktalara da Edremit’ten ulaşılabileceği gibi Kazdağları tur seçenekleri de mevcut.

Kazdağları

Özel araçla gelindiğinde ise İzmir yönünden Küçükkuyu’ya ulaşmak, 3 km devam ederek Yeşilyurt Köyü tabelasından giriş yapmak yeterli. Çanakkale yönünden ise Ayvacık ilçesine kadar gelip, buradan 30 km devam ettikten sonra yine Yeşilyurt Köyü tabelasından giriş yapılabilir.

Hava yoluyla gelmek isteyenler için; büyük şehirlerden Edremit Havaalanı’na hareket eden uçuş seferleri tercih edilebilir. Edremit Havaalanı ve Kazdağları’nda yer alan Yeşilyurt Köyü arasındaki mesafe yaklaşık 45 km.

- İstanbul - Yeşilyurt Köyü arasındaki mesafe 515 km, 7 saat 30 dakika.

- Ankara - Yeşilyurt Köyü arasındaki mesafe 675 km, 9 saat 10 dakika

- İzmir - Yeşilyurt Köyü arasındaki mesafe 225 km, 4 saat 15 dakika

Kazdağları Hanlar Piknik Alanı

Kazdağları Nereler Gezilir?

- Antik kentler (Antandros ve Assos)

- Piknik alanları ve Şelaleler (Pınarbaşı, Hanlar, Çağlayan, Sutüven, Hasanboğuldu, Gelinçamı ve Mıhlı Çayı)

- Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

- Darıdere Tabiat Parkı

Kazdağları Neler Yapılır?

- Doğa yürüyüşleri ve doğa sporları.

- Kazdağları Güre ve Bardakçılar köyündeki kaplıcalarda rahatlamak.

- Çoğunluğu dere, çay ve çağlayan kenarlarında bulunan piknik alanlarında piknik yapmak.

- Kazdağı turlarına katılmak ve Kazdağı safari yapmak.

Hasan Boğuldu

Kazdağları Nerede Denize Girilir?

Kazdağları’nın, Edremit Körfezi’ne uzanan eteklerinde serinleyip, güneşlenebilmek mümkün. Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay gibi pek çok noktada denizin ve güneşin keyfi çıkarılabilir. Ege Denizi ile Kazdağları arasında kalan bu noktalarda halka açık plajlar yer almakla birlikte özel plajlar da mevcut.

Kazdağları Ne Zaman Gidilir?

Oksijeni bol, kuru bir havaya sahip olan Kazdağları, yaz-kış ilgi çeken bir nokta. Yazları eteklerinde yer alan, deniz kenarındaki tatil beldelerinden dolayı hareketlense de doğa sporları, kaplıcalar, safari ve dinlenme gibi amaçlar için diğer sezonlarda da tercih ediliyor.

Darıdere Tabiat Parkı

Kazdağları Ne Yenir Ne İçilir?

Kazdağları eteklerinde birçok Kazdağı restoran seçeneği mevcut. Özellikle Narlı, Güre, Papazlar mevkilerinde yer alan bu restoranlarda genellikle et, balık ve tavuk ızgara çeşitleri servis ediyor. Çoğu Körfez manzaralı Kazdağı restoranları, ağaçlar altında, temiz havası olan noktalarda konuşlanmış durumda.

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.