Avşa Adası Bölgesi Hakkında

Avşa Nerede? Avşa'ya Nasıl Gidilir?

Marmara Denizi’nin güneybatısında yer alan Avşa Adası, Marmara adaları olarak bilinen adaların içinde bulunuyor. Avşa'ya ulaşım, İstanbul’dan gemi ile 5 saatte, feribot ile 3 saatte sağlanıyor. Erdek’ten ise Avşa'ya ulaşım gemiyle yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. İstanbul’dan günde 2 - 3 feribot seferi düzenlenen adaya, yaz sezonunda ek sefer seçenekleri de mevcut.

- Marmara ilçesine bağlı olan ada, ilçe merkezine 11 km,

- Balıkesir il merkezine ise 155 km uzaklıkta.

Avşa Adası Plaj ve Liman

Avşa Gezilecek Yerler

Avşa'da gezilecek yerler çoğunlukla sakin koylardan ve şirin köylerden oluşuyor. Avşa'da gezilmesi gereken önemli noktalar: 

- Avşa koyları. (Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Atanaş Koyu, Yiğitler Koyu)

- Yiğitler Köyü ve Ali Dede Türbesi, Türkeli Köyü ve manastır kalıntıları.

- Adanın Çiftlik mevkisi ve Kukuma sırtında yer alan kiremit mezarlar, Osmanlı mezarlığı, Roma mezarı ve stelleri. 

Yiğitler Köyü

Avşa Neler Yapılır?

- Avşa’nın çoğu ıssız olan beyaz kumlu, berrak denizli koylarında serinleyip, güneşlenmek, Avşa'da yapılması gereken aktivitelerden.

- Adadaki birçok koyu tekne turları veya özel araç ile dolaşmak.

- Avşa gece kulüplerinde ve barlarında eğlenmek Avşa'da yapılması gerekenler listesinin olmazsa olmazlarından biri.

- Adanın geçim kaynaklarından olan balık ve deniz ürünlerinden, Adakarası olarak bilinen şarabından tatmak.

Avşa Plajları 

Deniz, kum, güneş keyfi için sayısız alternatif barındıran adada serinlemek ve güneşlenmek için uygun olan Avşa plajları: 

- Tavşanlı Koyu,

- Çınar Koyu,

- Kumtur Koyu,

- Atanaş Koyu,

- Yiğitler Koyu

Çınar Koyu Plaj ve Deniz

Avşa Ne Yenir Ne İçilir? 

Avşa'da balık çeşitlerinden, diğer deniz mahsullerine kadar birçok lezzeti tadabilmek mümkün. Ayrıca ada zeytini, zeytinyağı ve şarabı da Avşa'ya gidildiğinde tadılması gerekenlerden. 

Avşa Alışveriş 

Avşa'da alışveriş açısından adaya özgü hediyelik eşyalar, takı ve aksesuarlarla birlikte adanın ünlü şarabı, zeytini ve zeytinyağı da alınabilir. 

Avşa Ne Zaman Gidilir?  

Yazları genel olarak hava sıcaklığının 30°C üzerinde olduğu Avşa’da, kuzeyden gelen rüzgarlar eşliğinde denize girmek oldukça farklı ve keyifli bir deneyim. Yerli ve yabancı turistler tarafından deniz, kum, güneş keyfi amacıyla yazları tercih edildiğinden oldukça kalabalıklaşan adaya, daha sakin olan Mayıs ve Eylül aylarında gitmek de mümkün. Diğer sezonlarda ise ulaşım sıklığı azaldığı ve hava şartlarına göre tamamen iptal edilebildiği için ulaşımla ilgili sorunlar yaşanabiliyor. 

Avşa Plajı ve Deniz

Avşa Konaklama

Avşa konaklama seçenekleri bakımından pansiyon ve apartların çoğunlukta olduğu bir tatil beldesi. Her bütçeye uygun Avşa pansiyon ve Avşa apart seçeneklerinin bulunduğu adada, Avşa pansiyon ve Avşa apartlarına göre daha az sayıda olsa da otel alternatifleri de bulunuyor. 

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.