Marmara Adası Bölgesi Hakkında

Marmara Denizi’ndeki nadir tatil alanlarından biri olan Marmara Adası, aynı zamanda bölgedeki en büyük ada. Yüz ölçümüyle paralel şekilde birçok köye ve kumsala ev sahipliği yapıyor. 

Marmara Adası’na İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten hareket eden arabalı vapur ve feribotlarla yaz-kış ulaşmak mümkün. Ada içindeyse ulaşım minibüs, taksi ve teknelerle sağlanıyor. 

Marmara Adası’nın en karakteristik iki özelliğinden biri adadaki mermer kaynaklarından dolayı nem oranının düşüklüğü diğeri ise adanın orta kısmı ağaçlık tepelerden oluştuğu için güney sahillerinin kuzeyden esen rüzgarlara karşı korunaklı ve sakin olması. 

Marmara Adası Sahil ve Deniz

Türkiye’deki çoğu çorak ve bozkır olan adaların aksine Marmara Adası, kızılçam, zeytin ve çınar ağaçlarıyla kaplı. Bu durum adayı trekking, hiking, kamp gibi aktiviteler ve doğa turizmi için oldukça ideal bir alan haline getiriyor. 

Marmara Adası’nın özellikle yaz aylarında ziyaretçi çekmesindeki en önemli neden ise; köyleri ve kumsalları. Adanın farklı noktalarındaki kıyılarında merkezle birlikte toplamda 6 köy bulunuyor. Köylerin tümü denize girmek ve güneşlenmek için uygun olan kumsallara sahip. 

Adanın merkezinde belediye, banka ve atm’lerle birlikte birkaç mütevazı restoran ve konaklama seçeneği bulunuyor. Marmara Adası’nda merkez dahil büyük yerleşim yeri mevcut değil. Tümü köy veya kasaba şeklinde. Bu yüzden kargaşadan, kaostan ve gürültüden uzaklaşmak isteyenler Marmara Adası’nı tercih edebilir. 

Marmara Adası Kole Plajı

Adanın merkezindeki feribot iskelesinin her iki yönünde de plajlar bulunuyor. İskelenin yaklaşık 1 km  batısında yer alan Kole Plajı, adanın en çok ziyaretçi çeken kumsallarından biri. Geniş ve iri kumlu bir kumsala sahip olan Kole’nin denizi dalgasız ve temiz. Biraz ilerisinde aynı özelliklerdeki Keresya Plajı bulunuyor. Daha sakin bir ortamda denize girmek isteyenler Keresya’yı tercih edebilir. 

İskelenin doğusunda bulunan, yürüyerek veya teknelerle ulaşılabilen Aba Plajı, taşlık bir plaj. Taş olmasından dolayı deniz oldukça temiz ve güzel görünüyor. Burası da Keresya Plajı gibi sakin ve huzur dolu bir nokta. 

Merkezdeki plajların ardından batıya doğru gidildiğinde Çınarlı Köyü girişinde adanın en güzel plajı olan Manastır Koyu bulunuyor. Bir konaklama tesisi dışında yerleşimin olmadığı Manastır Koyu, adadaki taşlık plajların aksine tamamen kum ve sığ bir denize sahip. 

Çınarlı Köyü Plaj ve Günbatımı

Manastır Koyu’nun ardından Çınarlı Köyü geldiği için ve Çınarlı Köyü’nda konaklama, mekan seçenekleri daha fazla olduğu için dilerseniz tatilinizi burada geçirebilir, Manastır Koyu’na yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Çınarlı Köyü’nün 850 metreyi aşan ayrı bir plajı da bulunuyor. 

Adada az sayıda küçük otelin bulunduğu Gündoğdu, Topağaç ve Asmalı’da ev pansiyonculuğu yaygın. Güneyde yer alan bu köylerde hala geleneksel köy yaşantısı sürdürülüyor ve hepsinde denize girmek için uygun olan kumsallar mevcut. 

Marmara Adası’nın kuzeyindeki tek yerleşim yeri olan Saraylar beldesi, adanın mermer cenneti denebilecek, görmeye değer bir nokta. Abroz ve Kadınlar Plajı olmak üzere iki ayrı plajı bulunan beldenin Kadınlar Plajı, 1930’lu yıllardan beri kadınlar tarafından kullanılıyor. Mermer tepelerinden oluşan Saraylar, aynı zamanda adanın tarihini ve mermerle olan ilişkisini gözler önüne seren bir açık hava müzesine de sahip. 

Marmara Adası Topağaç Köyü

Geçmişte adada Rumlar yaşadığı için farklı noktalarda az sayıda eski Rum evi de mevcut. Mübadele sonrasında adayı terk eden Rumlar’ın yerine Karadeniz’den gelen halk yerleşmiş. Bu yüzden günümüzde Marmara Adası’nda Karadenizliler ve az sayıda Pomak yaşıyor. 

Özellikle İstanbul ve çevresindeki illere en yakın kaçış noktalarından biri olan Marmara Adası, bozulmamış bir doğa ve denizle iç içe, geleneksel köy yaşantısının hala devam ettiği mütevazı bir ortamda tatil yapmak isteyenler için en ideal bir seçenek. 

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.