Bozburun Bölgesi Hakkında

Marmaris Bozburun'a Nasıl Gidilir

Bozburun, özellikle son yıllarda artan turistik ilgiyle paralel olarak ulaşımın da kolaylaştığı bir tatil cenneti. Muğla merkeze 112 km, Marmaris merkeze ise 52 km mesafede bulunan Bozburun'a, şehir içi ulaşım imkanlarıyla ulaşmak mümkün. 

Bozburun Deniz ve Tekneler

Türkiye'nin başta büyük şehirleri olmak üzere pek çok ilinden Marmaris'e direkt ulaşım imkanı bulunuyor. Şehirler arası otobüslerle direkt ulaşımın bulunmadığı Bozburun'a, Marmaris'e vardıktan sonra şehir içi ulaşım imkanlarıyla 1 saatte ulaşılabiliyor. 

Karayolu üzerinden şahi aracı ile Bozburun'a gelmek isteyenler öncelikle D400 Marmaris Muğla Yolu ve Marmaris Datça Yolu sonrasında Marmaris Bozburun Yolu'nu takip etmeli. Ayrıca şahsi aracıyla beldeye gelecek olanlar özellikle Marmaris Bozburun Yolu'nun kıvrımlı ve engebeli bir yapıya sahip olduğunu göz önünde bulundurmalı.  

Bozburun Genel Görünüm

Marmaris Bozburun'a en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı ise beldeye yaklaşık 150 km uzaklıkta. Havaalanından Bozburun'a taksi, servis ve transfer hizmetleri mevcut. 

Marmaris Bozburun'da Gezilecek Yerler

Ege ve Akdeniz'e doğru uzanan doğal burun biçimindeki yapısı ve boz renkli tepeleri sebebiyle Bozburun adıyla anılan bölgede gezip, görülecek birçok köy, kumsal, Yunan ve Türk Adaları bulunuyor. 

Marmaris'e 52 km mesafede yer alan ve şehir içi ulaşım alternatifleriyle 1 saatte ulaşılabilen Bozburun'un merkezi bölgede görülmesi gereken ilk nokta. Tepelerin içinde, oldukça korunaklı bir noktada bulunan merkez, aynı zamanda yat limanıyla da ünlü. Önceleri sakin bir balıkçı kasabası olan ve tekne yapımıyla geçinen Bozburun'un zaman içinde turistik değeri artmış olsa da belde hala geleneksel detaylarını koruyor. 

Bozburun Tekne Turları

Etrafı köylerle ve adacıklarla çevrili merkez haricinde gezilebilecek diğer alanlar ise; Selimiye, Söğüt, Taşlıca köyleri ile beraber Kızıl Ada, Koca Ada, Kameriye Adası, Bybassos ve Hygassos Antik Kenti. 

Turkuaz tonlarındaki denizi ve ince kumlu kumsallarıyla bilinen Selimiye ve Söğüt, deniz, kum, güneş keyfi için ziyaret edilebileceği gibi kıyısı olmayan ve boz renkli tepelerin arasında yer alan Taşlıca Köyü ise Marmaris'te geleneksel yapısı bozulmamış bir alan. 

Kızıl Ada

Marmaris'in tarihi alanlarından biri olan Bybassos Antik Kenti ise Datça'ya doğru ilerleyen yol üzerinde 20. km'de yer alıyor. Tarihi kentten geriye bir ortaçağ kalesi kalmış. Sağlık Tanrıçası adına yapılan Hygassos Antik Kenti'nin kalıntıları da tıpkı Bybassos gibi günümüze kadar gelmeyi başarmış ve görülebilir durumda. 

Marmaris Bozburun'da Denize Girilecek Yerler

Marmaris Bozburun'un merkezi ile beraber yakınlarındaki koylar ve plajlar da gezilmeye değer. Orhaniye, Selimiye, Turgut Köy, Söğüt, Çiftlik ve Kızkumu gibi doğası bozulmamış, sessiz, sakin koyları ve plajları da ziyaret ederek deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarabilirsiniz. 

Selimiye Sahili ve Tekneler

Güneydeki konumu ve hilal biçimindeki plajları sebebyle oldukça korunaklı ve sakin bir denize sahip olan Bozburun koyları, Mayıs ve Ekim ayları arasında senenin en az 6 ayı süresince denize girmek ve su sporları yapmak için uygun bir sıcaklığa sahip. 

Marmaris Bozburun'da Yapılması Gerekenler

Etrafı boz renkli tepelerle çevrili, bozulmamış bir doğa içinde bulunan Marmaris Bozburun kumsallarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak şüphesiz beldede ilk gerçekleştirilmesi gereken aktivite. 

Sualtı dalış ise Marmaris'te, su altını keşfetmek, farklı bir aktivite gerçekleştirmek isteyenler için eşsiz bir seçenek. 

Tekne turları ile farklı Marmaris koylarını görebileceğiniz gibi Simi, Rodos gibi Yunan Adaları'nı da gezebilirsiniz. Marmaris'te günübirlik tekne turlarına ek olarak kapsamlı, konaklamalı tekne turları da bulunuyor. 

Rodos Adası

Jeep safari turları ile Marmaris çevresindeki ormanları ve saklı alanları keşfetmek doğa severler için bölgede gerçekleştirilebilecek en keyif verici aktivite. 

Marmaris Dalyan'da en sık gerçekleştirilen aktivitelerden biri olan çamur banyosu ise özellikle romatizma ve cilt hastalığı olanlar için özellikle öneriliyor. 

Marmaris Bozburun'da Ne Yenir Ne İçilir

Turizm dışında geçim kaynakları arasında balıkçılığın da yer aldığı Marmaris Bozburun'da Ege ve Akdeniz'e has balık çeşitleri ve deniz mahsulleriyle beraber Muğla mutfağına özgü zeytinyağlıları, mezeleri ve ot çeşitlerini en taze ve doğal halleriyle tadabilirsiniz. Marmaris Bozburun'da tadılabilecek lezzetlerden birkaçı ise; çopur, büryan, çökertme, çıntar kavurması, hardal haşlaması, ekşili biber, zerde, katmer ve bestel.

Ege Mutfağından Mezeler

Marmaris Bozburun'a Ne Zaman Gidilir

Marmaris Bozburun'un, yeryüzündeki cennet olarak tanımlanan koylarında doyasıya serinleyip, güneşlenmek için Mayıs ve Ekim ayları arasında yarımadayı ziyaret edebilirsiniz. Deniz, kum, güneş gibi bir beklentiniz yoksa; tarihi ve doğal alanları gezmek, Ege, Akdeniz bölgesine özgü lezzetleri tatmak, dinlenmek ve uygun fiyatlı bir tatil için diğer ayları da değerlendirebilirsiniz. 

Marmaris Bozburun Konaklama

Villa, butik otel, hotel ve apart seçeneklerinden oluşan Marmaris Bozburun konaklama alternatifleri çoğunlukla ortalama üstü bir hizmet kalitesine sahip. Şık ve seçkin tesislerden oluşan Marmaris Bozburun otelleri arasında bahçe, özel plaj ve havuz gibi ayrıcalıklar sunan tesisler de bulunuyor. 

Bodrum Genel Görünüm

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.