Marmaris Turunç Bölgesi Hakkında

Marmaris Turunç Nasıl Gidilir

Muğla merkeze yaklaşık 83 km, Marmaris'in merkezine ise yaklaşık 20 km mesafede yer alan Turunç'a, şehir içi ulaşım seçenekleriyle İçmeler beldesinin ardından toplamda yarım saatte ulaşılabiliyor. 

Turunç'a özel aracıyla gelmek isteyenler öncelikle D400 Marmaris Muğla Yolu sonrası Turunç Yolu'nu takip etmeli. Ayrıca özel aracıyla beldeye gelecek olanlar özellikle Turunç Yolu'nun kıvrımlı ve engebeli bir yapıya sahip olduğunu unutmamalı. 

Marmaris Turunç'a en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı ise beldeye yaklaşık 115 km mesafede. Havaalanından Turunç'a taksi, servis ve transfer hizmetleri bulunuyor. 

Marmaris Turunç Gezilecek Yerler

Marmaris'in merkezine ek olarak İçmeler ve Kumlubük ile çevrili olan Turunç, mavi bayrak ödüllü plajlarıyla beraber ziyaretçilerine merkez çevresinde de keşfedilecek pek çok köy, kumsal, Yunan ve Türk Adaları sunuyor. 

Marmaris'in merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan, şehir içi ulaşım imkanlarıyla yarım saatte ulaşılabilen Turunç'un merkezi, görülmesi gereken ilk alan. Yemyeşil tepelerin arasında, oldukça korunaklı bir yerde yer alan belde merkezi, mavi bayrak ödüllü plajları nedeniyle turistik açıdan her geçen gün daha da değerleniyor. 

Turunç'la birlikte bölgede gezilebilecek diğer yerler ise; Selimiye, Bozburun, Söğüt, Taşlıca köyleri, Kızıl Ada, Koca Ada, Kameriye Adası, Bybassos ve Hygassos Antkik Kentleri. 

Hilal şeklindeki korunaklı koyları ve sakin deniziyle ünlü Turunç, Bozburun ve Söğüt'ü deniz, kum, güneş keyfi için ziyaret edebileceğiniz gibi kıyıya sahip olmayan ve boz renkli tepelerin arasında kalan Taşlıca Köyü ise Marmaris'te kültürel detayları sevenler için ideal. 

Marmaris'teki tarihi alanlarından biri olan Bybassos Antik Kenti ise Datça yolu üzerinde 20. km'de bulunuyor. Kentten geriye günümüzde sadece ortaçağ kalesi kalmış. Sağlık Tanrıçası için inşa edilen Hygassos Antik Kenti'nin kalıntıları da tıpkı Bybassos gibi günümüze kadar gelebilmiş ve görülebilir durumda. 

Marmaris Turunç Nerede Denize Girilir

Marmaris Turunç'un mavi bayrak ödüllü plajlarıyla beraber etrafındaki farklı özelliklere sahip diğer koylar da ziyaret edilmeli. Selimiye, Bozburun, Orhaniye, Turgut Köy, Söğüt, Çiftlik ve Kızkumu gibi doğası hala korunan, sessiz, sakin koyları ve ödüllü plajları da keşfederek deniz, kum, güneş keyfine doyalabilirsiniz. 

Ağaçlık tepelerle çevrili, güneydeki konumu ve korunaklı plajları sebebiyle oldukça sakin ve dalgasız bir denize sahip olan Turunç ve çevresindeki koylar, Mayıs ve Ekim ayları arasında yılın en az 6 ayı süresince denize girmek, güneşlenmek ve su sporları yapmak için uygun bir sıcaklığa sahip oluyor. 

Marmaris Turunç Ne Yapılır

Doğa ve huzurla çevrili bir atmosfer içinde yer alan Marmaris Turunç'un ödüllü plajlarında denize girip, güneşlenmek şüphesiz beldede yapılması gereken ilk aktivite. 

Balıkçılığın hala yaygın bir geçim kaynağı sayıldığı Marmaris'te, Ege ve Akdeniz'e özgü balık çeşitlerini, deniz mahsullerini ve zeytinyağlıları, yabani otlardan yapılan yemekleri ve mezeleri tadabilirsiniz. 

Günlük ya da konaklamalı tekne turları ile Marmaris'in çevresindeki koyları gezebilir, dilerseniz Simi, Rodos gibi Yunan Adaları'nı da ziyaret edebilirsiniz.  

Marmaris Dalyan'da en sık gerçekleştirilen aktivitelerden biri olan çamur banyosu ise özellikle romatizma ve cilt hastalığı gibi sağlık sorunları olanlar için öneriliyor.  

Jeep safari turları Marmaris etrafındaki ormanları ve saklı alanları görmek isteyen doğa severler için bölgede yapılabilecek en uygun aktivite.

Sualtı amatör veya profesyonel dalış ise Marmaris'te, Ege ve Akdeniz'in altını keşfetmek, farklı bir aktivite gerçekleştirmek isteyenler için ideal olan diğer bir alternatif.

Marmaris Turunç Ne Yenir

Ege ve Akdeniz'le iç içe olan konumu nedeniyle Marmaris Turunç'ta, başta Ege Bölgesi'ne has balık çeşitleri ve deniz mahsulleri olmak üzere Muğla mutfağına has zeytinyağlıları, mezeleri ve yabani ot çeşitlerini en taze halleriyle tadabilirsiniz. Çopur, büryan, çökertme, çıntar kavurması, hardal haşlaması, ekşili biber, zerde, katmer ve bestel Marmaris Turunç'ta tadılabilecek lezzetlerden birkaçı. 

Marmaris Turunç Ne Zaman Gelinir

Marmaris Turunç'un, kusursuz bir doğa ile çevrili olan koylarında doyasıya deniz, kum, güneş keyfi için beldeyi Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Güneydeki konumu nedeniyle 6 ayı aşkın bir süre boyunca sıcaklık değerlerinin ortalama üstü olduğu Marmaris Turunç'ta denize girmek veya güneşlenmek gibi bir düşünceniz bulunmuyorsa; tarihi ve doğal alanları görmek, Akdeniz ve Ege lezzetlerini tatmak, dinlenmek ve uygun fiyatlı bir tatil yapmak için diğer ayları da değerlendirebilirsiniz. 

Marmaris Turunç Konaklama

Orta ölçekli tesislerin çoğunlukta olduğu Marmaris Turunç otelleri arasında hoş peyzaj düzenlemesiyle dikkat çeken, havuzlu seçenekler de bulunuyor. Pansiyon ve apart seçeneklerinin az da olsa bulunduğu Turunç'ta konaklama kalitesi ve fiyatları genellikle ortalamanın üzerinde. 

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.