Altınkum Bölgesi Hakkında

Didim Altınkum'a Nasıl Gidilir? 

Aydın'ın mavi bayrak ödüllü plajları nedeniyle her yıl yerli, yabancı en çok turist çeken tatil beldelerinden biri olan Didim Altınkum, Didim'in merkezine yaklaşık 3 km, Aydın'ın merkezine ise yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunuyor. İl merkezinin güney batısında, ilçe merkezinin ise güneyinde kalan Altınkum'a her iki noktadan da şehir içi ulaşım seçenekleri sürekli olarak işliyor. 

Altınkum Sahili

Özellikle yaz aylarında artan otobüs seferleri ile Didim'e Türkiye'nin birçok şehrinden direkt ulaşım imkanı mevcut. Didim'in merkezinde yer alan otogardan Altınkum yaklaşık 3 km uzaklıkta ve taksi, servis, dolmuş hizmetleri bulunuyor. 

Havaalanı bulunmayan Didim'e en yakın havaalanları İzmir'de ve Milas'ta yer alıyor. İzmir Havaalanı, Didim'e yaklaşık 150 km, Milas Bodrum Havaalanı ise Didim'e yaklaşık 90 km uzaklıkta. Her iki havalimanından da beldeye servis ve transfer hizmetleri mevcut. 

Milas-Bodrum Havalimanı

Didim'e feribotla ulaşım imkanıysa şimdilik sadece Bodrum Yalıkavak üzerinden yapılıyor. Yaz aylarında Bodrum - Didim feribot seferleri artsa da olumsuz hava koşulları ve yoğunluğun az olduğu durumlarda iptal edilebiliyor. 

Didim Altınkum'da Gezilecek Yerler:

Didim Altınkum'un bir turizm cennetine dönüşmesinde en büyük paya sahip olan yaklaşık 2 km'lik mavi bayrak ödüllü plajı kuşkusuz beldede ilk görülmesi gereken yer. Altınkum Plajı ile birlikte çevresinde 1. Koy, 2. Koy, 3. Koy ve Cennet Köy gibi görülmeye değer farklı plaj seçenekleri de bulunuyor. 

Cennet Koy Plaj ve Deniz

Didim Altınkum, ziyaretçilerine muhteşem plajlarıyla birlikte görülmesi gereken birçok tarihi alan ve yapı da sunuyor. Bu tarihi alanlardan Altınkum'a en yakın olanı ise Apollon Tapınağı. Antik Yunan döneminden kalma sütunların ve Didim'in simgesi haline gelen Medusa heykelinin yer aldığı Apollon Tapınağı, Altınkum'a yaklaşık 4 km mesafede ve şehir içi ulaşım seçenekleriyle kısa sürede ulaşılabiliyor. 

Didim'de yöresel bir alan görmek ve yerel lezzetleri tatmak isteyenler ise Altınkum'a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Didim Akköy'ü ziyaret ederek tarihi evleri ve zeytinyağı fabrikalarını gezebilirler. 

Apollon Tapınağı

Akköy çevresinde yer alan Milet ve Priene Antik Kentleri ise Apollon Tapınağı dışında Didim'de görülebilecek, kültür turizmi açısından paha biçilemez diğer noktalar. 

Altınkum'a oranla çok daha sakin ve sessiz bir tatil beldesi olan Didim Akbük ise beldeye yaklaşık 22 km uzaklıkta. Karadan yürüyerek ulaşılabilen Saplı Ada ve dokunulmamış koylarıyla bilinen Akbük'e, Altınkum'dan şehir içi ulaşım seçenekleriyle yarım saatte ulaşmak mümkün. 

Milet Antik Kent

Didim Altınkum'da Nerede Denize Girilir?  

Toplam uzunluğu 90 km'i aşan Didim plajlarından 14 tanesi mavi bayrak ödülüne sahip. Ödüllü plajların biri Tavşan Burnu'nda, biri Çamlık Mevkisi'nde, 2'si Akbük'te, geri kalan 10 tanesi ise Didim merkezin sahil kısmını oluşturan Altınkum'da yer alıyor. Ayrıca başta Cennet Ada olmak üzere Didim'de karadan ulaşılmayan noktalara Didim Altınkum'dan hareket eden tekne turlarıyla gidilebiliyor.  

Didim Altınkum'da Ne Yapılır? 

Altınkum Plajı başta olmak üzere mavi bayrak ödüllü Didim plajlarında denize girip, güneşlenebilir, tekne turlarına katılarak çevredeki koyları da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Didim Altınkum'da dalış turlarına katılabilmek de mümkün. 

Didim Altınkum Plajı

Tarihi alanları keşfetmekten hoşlanıyorsanız Priene, Milet ve Didyma gibi antik alanları ziyaret edebilir, Antik Yunan dönemine ait sütunlardan, heykellere pek çok detayı görebilirsiniz. 

Akköy ve Balat ise Didim'de, Ege Bölgesi'ne has lezzetleri en doğal ve taze halleriyle tadabileceğiniz yöresel noktalar. Tarihi köy evleri ve zeytinyağı fabrikalrının bulunduğu Akköy ve Balat'ta zeytin, tarhana, üzüm, incir, çilek, reçel, pekmez ve köy şarabı gibi yerel lezzetleri tadabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz. 

Balat Köy Gözlemesi

Didim'in Altınkum plajında sıralanmış olan gece kulüplerinde ve barlarında eğlenmek ise Didim'de yapılabilecek en renkli aktivitelerden biri.  

Altınkum ve Yenihisar'daki seyyar satıcılardan ve dükkanlardan bölgenin ünlü incirini, karadut şerbetini, Didim'e özgü takı ve aksesuarları satın alabilirsiniz.  

Temmuz ya da Eylül ayında Didim'e gidecekseniz Yazarlar Festivali'ne ve Barış Şenliği'ne katılabilirsiniz.

Didim Altınkum'da Ne Yenir? 

Ege Mutfağı'na has lezzetlerin yaygın şekilde bulunabildiği Didim Altınkum'da, balık çeşitleri, diğer deniz ürünleri, zeytinyağlılar, meze türleri ve bölgenin ünlü inciri, tarhanası, köy şarabı tadılabilir. Ayrıca beldede kebap, döner, lahmacun salonlarına ek olarak fastfood zincirleri ve Çin restoranları da bulunuyor. 

Çin Yemekleri

Didim Altıkum'a Ne Zaman Gidilir? 

Yazları hava sıcaklığının 40°C'e ulaşabildiği Didim Altınkum'da, kışları hava sıcaklığı çoğunlukla 10 - 15°C arasında değişiyor. Didim Altınkum'da yıl içindeki en hareketli, canlı dönem ise Mayıs ve Ekim ayları arasında yaşanıyor. Didim Altınkum, yaklaşık 6 aylık bu dönemde denize girmek ve su sporları yapmak için uygun bir su sıcaklığına sahip oluyor. Mayıs - Ekim ayları arasında su sıcaklığı yaklaşık 25°C.

Yaz sezonu haricinde Didim Altınkum, sessiz ve sakin bir bölge olduğu için dinlenme ve uygun fiyatlı tatil için ziyaret edilebilir ya da ilçede geniş bir alana yayılan ve antik dönem kalıntılarına ev sahipliği yapan tarihi noıktalar gezilebilir.

Altınkum Sahili ve Poseidon Heykeli

Didim Altınkum Konaklama: 

Altınkum plajına paralel şekilde dizilmiş olan sahil yolundan dolayı bu alanda denize sıfır tesis oldukça az. Konaklama alternatiflerinin Altınkum plajının başındaki Çamlık ve sonundaki Göçler mevkisinde toplandığı alanda az sayıda 3 - 4 yıldızlı, denize sıfır ve havuzlu otel mevcut. Sahil kısmından merkeze doğru giden alanda ise denize yürüme mesafesindeki ekonomik Didim apart oteller bulunuyor. Birçoğu mutfaklı dairelerden oluşan bu apartlar kendi yemeğinizi hazırlayabileceğiniz ekipmanlara sahip. 

Altınkum Sahili ve Deniz

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.