Cunda Bölgesi Hakkında

Cunda'ya Nasıl Gidilir? 

Ayvalık’ın merkezine vardıktan sonra merkeze olan uzaklığı 7 km olan Cunda’ya deniz ve kara yolu ile ulaşmak mümkün. Deniz yolu ile Ayvalık limanından kalkan teknelerle 20 dakikada Cunda’ya varılabildiği gibi Ayvalık’ı ve Cunda’yı birleştiren, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü aracılığıyla kara yolundan özel araç, taksi, dolmuş ve diğer toplu taşıma seçenekleriyle Cunda’ya ulaşmak mümkün.

Cunda Adası Genel Görünüm

- Balıkesir - Cunda Adası arasındaki mesafe  yaklaşık 135 kilometre ve 2 saat

- İstanbul - Cunda Adası arasındaki mesafe yaklaşık 525 kilometre ve 7 saat 45

- Ankara - Cunda Adası arasındaki mesafe yaklaşık 680 kilometre ve 8 saat

- İzmir - Cunda Adası arası yaklaşık 160 kilometre ve 2 buçuk saat

Cunda'da Nereler Gezilir?  

- Cunda Adası’nın simgesi haline gelen Taksiyarhis Kilisesi

- Agia Triyada Kilisesi

- Ayışığı Manastırı

- Kız Okulu

- Despot Evi

- Agos Yannis Kilisesi (Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı) 

- Aşıklar Tepesi

- Cennet Ada Koyu

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda'da Neler Yapılır? 

- Adada farklı medeniyetlere ait mimari yapıları, taş evleri ve Arnavut kaldırımlı yolları gezmek.

- Bölgeye özgü kalamar, ahtapot ve balık çeşitlerinden yapılan yemekleri, soğuk ve sıcak mezeleri,  zeytinyağlı sebze yemeklerini tatmak.

- Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünde balık tutmak.

- Cunda tavernalarını ziyaret etmek. 

- Pateriça Koyu’nda denize girmek.

- Cunda liman kısmından da geçen, Ayvalık adalarını tanıtan, yemekli tekne turlarına katılmak.

- Zeytin, zeytinyağı, lorlu kurabiye ve Cunda’ya özgü hediyelik eşyalar satın almak.

Cunda Adasına Özgü Hediyelik Eşyalar

Cunda'da Nerede Denize Girilir? 

Adanın denize girmek için en uygun noktalarından biri; Pateriça Koyu. Cunda’nın sonunda bulunan bu koy, gözlerden uzak, sakin bir plaja ve Ayışığı Manastırı’na ev sahipliği yapıyor. Cennet Ada Koyu'na ek olarak adada özel plajı bulunan beach otel ve beach clublar mevcut. Cunda plajları dışında daha fazla seçenek arayanlar ise yine Ayvalık bölgesinde yer alan, Ayvalık merkezden yaklaşık 8 km uzaklıkta olan Sarımsaklı plajlarını tercih edebilir.

Cunda'da Ne Yenir Ne İçilir? 

Cunda, restoranlarında, Cunda lokantalarında Girit Mutfağı’na has yemekleri, mezeleri rakı eşliğinde tadabileceğiniz, lezzet konusunda oldukça ünlü bir nokta.

Cunda’da tadılabilecek lezzetler: Kalamar ızgara, kalamar tava, kalamar dolma, beyaz şarap soslu lipsos buğulama, levrek, sinarit, balık pastırması, balık sucuğu, soslu kılıç balığı, arapsaçı, hindiba, turpotu, deniz börülcesi, ısparaca, izvinya, hardal, popules, maraya, patriça koruğu, kaya koruğu, akkız, zohu, layada, radika, yabancı dağ cibesi, ebegümeci, ısırganotu.

Cunda Adası Dibek Kahvesi

Cunda'ya Ne Zaman Gidilir?

Amaca bağlı olarak Cunda’ya gitmek için uygun olan zaman dilimi değişiklik gösterebilir. En hareketli dönemini yaz mevsiminde yaşayan Cunda’ya denize girmek gibi bir amacınız, şartınız yoksa diğer mevsimlerde de gidebilir, tarihi yapıları görebilir, yöreye özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.