Alaçatı Bölgesi Hakkında

Alaçatı'ya Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme’ye bağlı olan Alaçatı, Çeşme’nın merkezine yaklaşık 10 km, İzmir şehir merkezine 70 km, İzmir Havaalanı’na ise 90 km mesafede yer alıyor. Havaalanı’ndan otobüs ve servislerle ulaşılabilen Alaçatı’ya, İzmir - Üçkuyular’dan hareket eden Çeşme otobüsleriyle de ulaşmak mümkün.

- İstanbul Alaçatı arası yaklaşık 640 kilometre ve ortalama 9 saat sürmektedir.

- İzmir Alaçatı arası yaklaşık 75 kilometre ve ortalama 1 saat sürmektedir.

- Ankara Alaçatı arası yaklaşık 660 kilometre ve ortalama 9 saat sürmektedir.

Alaçatı Sokakları

Alaçatı'da Nereler Gezilir?

- Alaçatı evleri, Arnavut kaldırımlı, dar Alaçatı sokakları.

- Alaçatı yel değirmenleri.

- Alaçatı meydanı, Kemalpaşa Caddesi.

- Hacı Memiş Ağa Camisi.

- Alaçatı Pazaryeri Camisi.

- Alaçatı Plajları.

Alaçatı Tarihi Değirmen

Alaçatı'da Neler Yapılır?

- Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı, dar sokaklarında yollarında yürüyüp, beldeyi gezmek ve tarihi, taş yapıları incelemek.

- Alaçatı’nın plajlarında serinleyip, güneşlenmek.

- Bölgede sık yapılan su sporlarından biri olan rüzgar sörfünü denemek.

- Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarını ziyaret etmek.

Alaçatı'da Nerede Denize Girilir?

Çark plajı, Alaçatı’dan minibüsle ulaşılabilen, Türkiye’nin en önemli rüzgar sörfü alanlarından biri ve denize girmek için ideal noktalardan. Sakin denizi ve ideal su sıcaklığıyla dikkat çeken Ilıca Plajı da deniz, kum, güneş keyfi için Alaçatı ve Çeşme bölgesinde denenmesi gereken ünlü bir alternatif. Aya Yorgi Koyu ise beach clubları ve plaj partileriyle bilinen oldukça hareketli bir bölge.

Aya Yorgi Koyu

Alaçatı'ya Ne Zaman Gidilir?

Alaçatı, Akdeniz iklimine sahip olmasına rağmen aynı zamanda rüzgarın eksik olmadığı bir nokta. Rüzgar yönüne göre denize girilen alanlar değişiklik gösterse de Alaçatı plaj alternatifleri bakımından oldukça zengin bir alan. Bu yüzden yaz aylarında nüfusu oldukça artıyor. Alaçatı’da, yaz sezonu deniz, kum, güneş keyfi için uygun olsa da dinlenmek isteyenler için nüfus yoğunluğundan dolayı uygun bir zaman dilimi değil. Bu yüzden Alaçatı sokaklarında rahatça gezip, dinlenmek isteyenler diğer sezonları tercih edebilir.

Alaçatı'da Ne Yenir Ne İçilir?

Organik köy kahvaltılarına ek olarak Alaçatı’da sakızlı lezzetler denenebilir. Sakızlı kurabiye, sakızlı dondurma, sakızlı muhallebi gibi pek çok sakızlı yiyecek çeşidi bulunuyor. Izgara kumru da tadılması gereken diğer özgün lezzetlerden. 

Alaçatı Meşhur Sakızlı Dondurma ve Çeşitleri

Sitemiz Pansiyonlar ile pansiyon arayanları buluşturan elektronik pansiyon rehberidir. Kayıtlı tüm tesisler için “Mesaj gönder” butonunu ile mesaj gönderebilir, hizmet satın alan tesislere ise doğrudan telefonla ulaşabilirsiniz. Web sitemiz Turizm acentesi değildir. Aracılık yapmaz ve komisyon talep etmez. Tüm tesisler ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.